روستای نوکند

رسول اللّه صلي الله عليه و آله : مَن أصبَحَ لا يَهتَمُّ بِاُمورِ المُسلِمينَ فَلَيسَ بِمُسلِمٍ

شرايط انتخاب دهيار اصلاح گرديد

 

با ابلاغ اصلاح شرایط احراز سمت دهیاری از سوی معاون اول رئیس جمهور به دستگاهها ، از این پس تحصیلات  و سوابق کار اجرائی در انتصاب دهیاران تاثیر خواهد داشت.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، وزیران عضو کمیسیون سیاسی-دفاعی هیات دولت در پی پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده 98 اصلاحی قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران(مصوب 1375) و اصلاحات بعدی آن، آئین نامه اجرائی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار را اضلاح نمودند.

 

به موجب این اصلاحیه، یک ماده به عنوان ماده 48 مکرر به آئین نامه یادشده اضافه می شود که بر اساس آن دهیاریهای کشور بر اساس سه شاخص درآمد،جمعیت و وسعت روستا توسط وزارت کشور به درجات یک تا 6 درجه بندی می شوند.

 

همچنین ماده 49 آئین نامه مزبور در خصوص شرایط احراز سمت دهیار نیز اصلاح شد که به موجب بند" الف" آن شرایط عمومی شرایط احراز سمت دهیار عبارتست از: تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران،اعتقاد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی،داشتن حداقل بیست سال سن،انجام خدمت وظیفه عمومی یا داشتن معافیت دائم از خدمت،برخورداری از توانائی جسمی و روحی برای انجام کار، نداشتن محکومیت کیفری موثر و داشتن حسن شهرت و عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

بند "ب" ماده 49 آئین نامه یادشده در زمینه شرایط اختصاصی دهیار نیز اصلاح شد که به موجب آن برای تصدی سمت دهیار برای دهیاریهای درجه یک و دو دارابودن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه در کلیه رشته ها و برای دهیاریهای درجه سه و چهار دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم با گرایش های مشخص شده توسط وزارت کشور الزامی است.

 

در صورت عدم وجود فرد با تحصیلات فوق دیپلم در اینگونه دهیاریها،شورای اسلامی روستا می تواند با موافقت بخشدار مربوط،فردی را با تحصیلات دیپلم متوسطه با داشتن حداقل دو سال کار اجرائی در دستگاههای اجرائی برای تصدی سمت دهیار انتخاب نماید.

 

به موجب اصلاحات صورت گرفته در آئین نامه یادشده،برای تصدی سمت دهیاری  برای دهیاریهای درجه پنج و شش دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس با گرایش های مشخص شده توسط وزارت کشور و حداقل یک سال سابقه کار اجرائی در دستگاههای اجرائی الزامی است.

 

در صورت عدم وجود فرد با تحضیلات لیسانس در اینگونه دهیاریها، شورای اسلامی روستا  می تواند با موافقت بخشدار مربوط، فردی را با تحصیلات فوق دیپلم با داشتن حداقل دو سال سایقه اجرائی و یا با تحصیلات دیپلم با داشتن چهار سال سابقه اجرائی در دستگاههای اجرائی برای تصدی سمت دهیار انتخاب نماید.

 

همچنین کسانی که در زمان ارتقای درجه دهیاری از دو به سه و یا از درجه چهار به پنج در سمت دهیار مشغول انجام وظیفه می باشند و از نظر تحصیلات و سوابق کار اجرائی واجد شرایط لازم برای تصدی سمت دهیار در روستای مربوط نمی باشند،تازمان تصدی سمت دهیار در آن روستا از شرائط تحصیلات و سوابق کار اجرائی مذکور در این ماتده معاف می شوند و انتخاب آنان برای تصدی سمت دهیار در دهیاریهای با همان درجه بلامانع است.

 

بر اساس بند"ج" ماده 49 آئین نامه مزبور،دهیار نمی تواند همزمان عضو هیچیک از شوراهای اسلامی(موضوع قانون تشکیلات، وظائف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران-مصوب1375) باشد و دهیار دهیاریهای تمام وقت در زمان تصدی سمت دهیار نباید همزمان به کار دولتی دیگری اشتغال داشته باشد .

 

همچنین گذراندن دوره های آموزشی قبل از خدمت که متناسب با درجه هر دهیاری توسط وزارت کشور تعیین می گردد، الزامی است.

+ نوشته شده در  سه شنبه یکم مرداد ۱۳۸۷ساعت 10:43  توسط فلاح  |